Copywriter cennik – o co naprawdę chodzi?

A jak to jest z cenami, które ustala copywriter? Zanim dojdzie w ogóle do rozmowy o cenach, trzeba wiedzieć, że klient nie trafia do copywritera przypadkowo. Albo z powietrza. Nie, nie, nie… Klient pojawia się na horyzoncie, jeśli zadziała marketing. A to wcale nie jest tanie.

Copywriter płaci za ogłoszenia w Internecie, za pozycjonowanie (oj dużo…), za Google Ads, za działania na swojej stronie www, za …. Jednym słowem – ma swoje koszty.

Tak, i w końcu trafia się klient. Podoba mu się strona, wysyła więc zapytanie. Ale może  w tym miejscu przytoczę uroczy fragment korespondencji z jednym moim klientem (zachowałam oryginalną pisownię).

Klient:

Dzień dobry, potrzebuje dwóch tekstów które będą opisywać usługę:

  1. Tekst do wyszukiwarki (description)

Tekst który pokazuje się pod nazwą witryny po wyszukaniu jej

  1. Tekst na stronę główną

Tekst który będzie widoczny zaraz po wejsciu na stronę

Małgorzata Chyl  copywriter:

Dzień dobry,

Dziękuję za zainteresowanie moją ofertą.

Cena usługi (tekst 1+ tekst 2 ) to 250 zł.

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy.

Klient:

Dzień dobry,

strasznie drogo

Małgorzata Chyl copywriter:

Temat: cennik copywriter

Rozumiem, że może mieć Pan jakieś obiekcje dotyczące ceny. Wielu ludzi sobie wyobraża, że moja praca polega na tym, że piszę byle co pięć minut i za to kasuję 200 zł. Nie, tak to nie wygląda 🙂 Jest u nas w Polsce kilkanaście tysięcy osób, które robią coś, co się nazywa copywritingiem. Wiele z nich pisze teksty za 5 zł. Nie potępiam, bo sama tak zaczynałam. Realizuję zlecenia za pieniądze już 7 lat i naprawdę bardzo wiele się uczyłam na temat technik pisania, zresztą nadal to robię. Efekty mam bardzo dobre. Wiem, że piszę skuteczne teksty, które działają na odbiorcę.

Może Pan teksty napisać samodzielnie, wtedy koszt wyniesie 0. Może Pan zlecić komuś innemu, może się uda nawet za 40 zł.

Teksty są jak wszystkie inne rzeczy. Są atrapy, są rzeczy słabej jakości, średniej i wysokiej. Na rynku może Pan kupić używanego Cinquecento, nową Toyotę, Mercedesa albo luksusowego Mitsubishi. To kwestia wyboru. Jeśli ktoś chce się zajmować pisaniem tekstów na zamówienie na poważnie, to musi świadczyć wysoką jakość, która jednak kosztuje. Inaczej przy ciężkiej harówce nie zarobi miesięcznie nawet połowy minimalnej pensji. Mam nadzieję, że wyjaśniłam, skąd biorą się moje ceny. Nie uważam ich za wysokie. Są copywriterzy, którzy biorą 5-10 razy więcej ode mnie.

Pozdrawiam serdecznie!

Małgorzata Chyl

Klient:

Dzień dobry,

dziękuje za odpowiedź, jednkaże za tekst +/- 300 znaków 250zł to jakby 1zł za znak. Według mnie cena zbyt za dużo, jestem zmuszony zrezygnować ;).

Małgorzata Chyl copywriter

Ok, nie ma sprawy. Na tekst należy patrzeć jak na narzędzie albo klucz do drzwi. Na to, co dzięki niemu można osiągnąć.

Jak Pan sądzi, czy hasło  JUST DO IT.  (9 znaków) firmy Nike jest warte 9zł ?

Pozdrawiam i zapraszam do współpracy, może za jakiś czas.

*******************************************************

Copywriter cennik Toruń